Viyana AVUSTURYA

Viyana

AVUSTURYA

Avusturya’nın başkenti Viyana, Avrupa’nın tam merkezinde konumlanmış olmasının etkisi ile birçok önemli komşu ülke kültürleri ile etkileşim içinde olmasının ve tarih boyunca onlarca farklı hanedanlığın etkisi altına girmesinin bir kazanımı olarak, mimari, sanatsal ve gurme açısından oldukça zenginleşmiştir. Tarihte bir çok uygarlığa başkentlik yapmış Viyana’da bulunan, Avrupa ve Avusturya tarihinin simge isimlerinden Kraliçe Sisi’ye ait bir müzeye de ev sahipliği yapan ve beş milyona yakın tarihi eserin sergilendiği Hofsburg Sarayı; Dünyaca ünlü sanatçıların paha biçilmez sanat eserleri ile süslenmiş, özellikle yılbaşı dönemi görkemli bahçesinde çok özel bir pazarın kurulduğu ile Belvedere Sarayı ve labirenti andıran büyüleyici güzellikte bahçesi, muhteşem mimarisi ile Schönbrunn Sarayı, bu tarihi hanedanlıkların şehre miras bıraktığı en önemli saraylardır.

Mozart, Johan Strauss gibi bir çok dünyaca ünlü müzik duayenine ev sahipliği yapması dolayısıyla, Dünya Klasik Müziği’nin de başkenti sayılan Viyana’nın dört bir yanını, birbirinden görkemli opera binaları süslüyor. Bunların en önemlisi olan Viyana Devlet Operası Binası, oldukça önemli operaların galalarına ev sahipliği yapıyor. Şehrin ünlü cadde ve meydanlarında kendinizi bir konserin içinde hissettiren sokak müzisyenleri, şehri bir açık hava operası havasına sokuyor. Bu hareketli meydanlardaki ve sokaklardaki kafeler, yerel kültürde oldukça özel yeri olan Avrupa’nın en güzel kahve çeşitlerini sunarken; restaurantlar, başta “Şinitzel” olmak üzere Avrupa mutfağının en güzel lezzetlerini sunuyorlar. Bu restoranlar arasında “Şinitzel”in ilk yapıldığı restoran Figlmueller, yine dünyaca ünlü Sacher tatlısının ismini aldığı “Sacher Pastanesi” ve dillere destan tatlıları ile Demel mutlaka uğranılması gereken lezzet noktalarıdır. Şehrin alışveriş denince akla gelen önemli markalarından Swaroski’nin, hem oldukça lüks yapay kristallerinin yapımını gözlemleyebileceğiniz, hem de kendi tasarımlarınızı yapabileceğiniz atölye çalışmalarına katılabilirsiniz.

Avrupa’nın en önemli müzelerinden, binlerce yıllık hayvan ve dinazor fosilleri ile nesli tükenen yüzlerce canlının sergilendiği, doğa tarihine dair bir çok eşsiz serginin bulunduğu Doğa Tarihi Müzesi, sanat Tarihi açısından Dünya’ya çığır açan örnekleri barındıran Viyana Sanat Tarihi Müzesi, Gotik mimari tarzının muhteşem bir örneği olan 21 tonluk çanıyla Aziz Stephan Katedrali, imparatorluk döneminden beri korunan atların muhteşem şovları ile ünlü İspanyol At Okulu şehrin en önemli ziyaret noktalarıdır. Birbirinden eğlenceli yüzlerce farklı oyun alanıyla Avrupa’nın en büyük lunaparklarından Prater ise çocuklu ailelerin unutulmaz bir gün geçireceği birziyaret noktasıdır. Parkta 30 metrekarelik alanda kurulu Dünya’nın en küçük ülkesi Kugelmugel görülmeye değer.

Boutique Style ile Avusturya kültürünün önemli unsurlarından kahve çeşitlerinin yapım ve tadım turlarına katılabilir, Sacher tatlısına ismini veren “Sacher Pastanesi”nde ve şinitzelin en özel adresi “Figlmueller Restoran”da size özel yemek derslerine katılabilirsiniz. Ünlü İspanyol At Okulu’nun showlarında özel localarda kendinize yer edinerek ayrıcalıklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Ayrıca şehrin en ilginç noktalarından, tren vagonları ile yapılmış dev dönme dolapta, Boutique Style ayrıcalığı ile alacağınız romantik bir yemekle özel bir günününüzü taçlandırabilirsiniz.

GEZİ PLANINIZ İÇİN

SİZİ ARAYALIM

Seçtiğiniz tarihte, belirlediğiniz kişi sayısıyla ya da dilerseniz tek başınıza, dünya üzerine nereye isterseniz oraya

Siz sadece kahramanı olmak istediğiniz hikayeyi hayal edin, bırakın BOUTIQUE STYLE sizin için gerçeğe çevirsin!
SİZİ ARAYALIM

Sizi Arayalım